Do czego wykorzystuje się szalunki podczas budowy?

Zobacz, gdzie kupić szalunki Kraków, wejdź na https://sklep.abcszalunki.pl.

Deskowanie, czyli po prostu szalunki, to krótkotrwałe konstrukcje umożliwiające wznoszenie murów budynków. Zwykle wykorzystuje się je podczas wylewania ścian betonowych – wtedy są one niezbędne do tego, by odpowiednio je ukształtować i nie dopuścić do rozlewania się kompozytu. Poza tym szalunki wykorzystuje się także podczas stawiania budynków murowanych, gdzie ich zastosowanie pozwala na przygotowanie otworów na okna, bramy oraz drzwi. W tym artykule objaśniamy, z czego robi się obecnie szalunki i gdzie mogą znaleźć je inwestorzy.

Systemy szalunków

Klasycznym rodzajem szalunków jest konstrukcja wykonana z drewnianych desek bądź mocnych sklejek scalonych ze sobą za pomocą gwoździ, którą można wykorzystać powtórnie po zdemontowaniu. Demontaż takich szalunków jest jednak ciężki – wielu wykonawców i inwestorów stawia zatem zastosowanie szalunków wielokrotnego wykorzystania – systemów służących do błyskawicznego i nieskomplikowanego składania bądź rozkładania. Tego rodzaju szalunki wytwarza się ze sklejki, drewna bądź metalu, jak również łączyć w sobie 2 lub 3 surowce. Z reguły jednakże korzysta się ze sklejki – przede wszystkim z takich gatunków drewna jak brzoza czyi topola, a konstrukcję scalają głowice ze aluminium bądź stali, łączniki, belki i narożniki.

Wypożyczenie szalunków – kiedy warto?

Przedsiębiorstwa często zajmujące się pracami murarskimi posiadają własne szalunki. Inaczej jest natomiast w przypadku brygad, które zazwyczaj oferują inne usługi i inwestorów, którzy planują planujących wybudować pojedynczy obiekt. Zakup wszystkich elementów koniecznych do wykonania szalunku nie byłby odpowiedzialny finansowo . Znacznie ekonomiczniejszym wyjściem jest wynajem szalunków.

Lokalizacja:
ABC Szalunki PHU Prata
ul. Skotnicka 272
30-394 Kraków

Mob.: +48 690 999 204
E-mail: [email protected]