Sklejka szalunkowa – rodzaje i zastosowanie

Dalsze informacje o sklejce Peri.

Deski szalunkowe to najistotniejszy komponent szalunków. Tę rolę mogą pełnić typowe deski z drewna lub płyty wyprodukowane z innego surowca, jakkolwiek na ogół używana jest sklejka szalunkowa. Zadaniem szalunków jest nadanie formy wylewanego betonu – dzięki nim można zatem wybudować budynki z murami wykonanego z tego kompozytu. Szalunki znajdują także zastosowanie w budynkach murowanych, gdzie umożliwiają utworzenie otworów na stolarkę, tj. okna czy drzwi. Wyjaśniamy, z czego produkowana jest sklejka szalunkowa i co robić, jeżeli jest nam potrzebna, a nie możemy kupować własnych elementów.

Sklejka szalunkowa – rodzaje

Kiedyś w szalunkach z reguły używane były deski z litego drewna. Te jednak były kosztowne, a przy tym nie posiadały wymaganych parametrów – zwykle źle radziły sobie z zawilgoceniem. Z tej przyczyny obecnie używana jest najczęściej sklejka szalunkowa. Wykonuje się ją z wielu gatunków drewna – przeważnie z brzozy, olchy lub topoli. W ofercie producentów znajdziemy różnego rodzaju sklejki szalunkowe. Jednym z nich są wersje wodoodporne, które produkuje się przy użyciu żywicę mocznikowo-melaminowo-formaldehydową. Inny popularny wariant to sklejka antypoślizgowa zabezpieczona z obu stron warstwą perforowanego materiału.

Sklejki szalunkowe – postaw na wynajem!

Firmy budowlane posiadają zazwyczaj swoją sklejką szalunkową wraz z podzespołami pozwalającymi na jej łączenie. Jeżeli jednak zamierzamy wybudować dom lub garaż na własną rękę, nie ma potrzeby kupowania wszystkich części szalunków – możemy je wypożyczyć, np. w Małopolsce przez stronę ABCszalunki.pl. Oprócz samych desek, firma oferuje także wynajem innych elementów niezbędnych do ustawienia szalunków – między innymi głowic oraz łączników.

Lokalizacja:
ABC Szalunki PHU Prata
ul. Skotnicka 272
30-394 Kraków

Mob.: +48 690 999 204
E-mail: [email protected]