Co to jest system bankowy SWIFT?

Zajrzyj na flobo.io, aby uzyskać informacje dotyczące systemu bankowego SWIFT.

Mimo, że praktycznie rzecz biorąc systematycznie korzystamy z przelewów bankowych, masa Polaków pierwszy raz dowiedziało się o systemie SWIFT w 2022 roku w kontekście rozważania nałożenia sankcji wobec Rosji jako riposta świata na jej atak na Ukrainę. Tymczasem system SWIFT wykorzystywany jest już od lat 70-tych XX wieku i jest jednym z filarów wydajnego funkcjonowania światowej bankowości.

System rozliczeń SWIFT nie jest jedynym w użyciu

SWIFT to akronim od Society for Worldwide Interbank Financial Telecommunication, co po polsku oznacza Stowarzyszenia na rzecz Światowej Międzybankowej Telekomunikacji Finansowej. Powszechnie natomiast tego skrótu używa się do nazwania międzynarodowego systemu rozliczeń między bankami, bez którego realizacja przelewów międzynarodowych byłoby niezaprzeczalnie znacznie bardziej skomplikowane niż teraz. SWIFT to bardzo popularny, ale nie jedyny wykorzystywany dzisiaj system tego rodzaju. Poza nim np. w Naszym kraju korzysta się dodatkowo z systemów: Express Elixir, SEPA i SORBNET.Na całym świecie wdrożone są także rozmaite systemy lokalne, służące jedynie do rozliczeń między bankami na terenie jednego państwa.

Jak zatem wyróżnia się system SWIFT? Obejmuje on nieomal wszystkie kraje świata, a przy tym korzystają z niego nie tylko instytucje bankowe, których liczba aktualnie przekracza już 10 tys., ale również domy maklerskie, giełdy i wiele innych instytucji finansowych. Każdy uczestnik systemu bankowego SWIFT musi posiadać swój unikalny kod (Bank Identifier Code), złożony z 8 znaków (liter i cyfr). Możliwe jest także przyznawanie kodu SWIFT oddziałowi banku, wówczas taki kod posiada 11 znaków.

System bankowy SWIFT – przedstawiamy kody BIC/SWIFT najpopularniejszych banków w Polsce

Nawet jeżeli jedynie od czasu do czasu realizujesz przelewy międzynarodowe, warto znać kod BIC/SWIFT swojego banku, a co najmniej wiedzieć gdzie błyskawicznie znaleźć takie dane. Poniżej wymieniamy kody BIC/SWIFT kilku najpopularniejszych banków, obecnych w Naszym kraju.

– mBank (BRE): BREXPLPWMBK
– PKO BP (w tym dla kont PKO Inteligo): BPKOPLPW
– Pekao SA (z żubrem): PKOPPLPW
– BANK POLSKIEJ SPÓŁDZIELCZOŚCI: POLUPLPR
– Bank Millenium: BIGBPLPW
– BNP Paribas Bank Polska SA: PPABPLPK
– Raiffeisen Bank Polska: RCBWPLPW
– Getin Bank: GBGCPLPK
– BIC ALIOR BANK: ALBPPLPW
– Credit Agricole: AGRIPLPR
– Bank BPH: BPHKPLPK
– ING Bank Śląski: INGBPLPW
– CitiBank: CITIPLPX
– Santander Bank Polska: (wcześniej BZ WBK): WBKPPLPP

Flobo

Mob.: +48 730 74 55 30
E-mail: [email protected]