Dlaczego leasing jest tak opłacalny?

Leasing bez wątpienia jest jednym z najchętniej wybieranych przez firmy narzędzi finansowych. Nie powinno to rzecz jasna zaskakiwać, bo jego liczne plusy powodują, że leasing okazuje się doskonałym rozwiązaniem pozwalającym na minimalizację wydatków wiążących się z prowadzeniem firmy. Głównie z uwagi na to, iż w naszym kraju ratę leasingu uważa się za koszt uzyskania przychodu. Na fakt, że leasing jest tak korzystny rzutuje także to, iż pozwala on na uzyskanie niezbędnych do działalności przedsiębiorstwa aktywów bez konieczności ich nabycia. Na jakich zasadach dokładnie więc polega leasing? O czym powinniśmy pamiętać decydując się na taką metodę finansowania?

Leasing – co to jest?

Nazwa leasing pochodzi z języka angielskiego, gdzie oznacza wynajem. W państwach anglosaskich prawo nie odróżnia leasingu od dzierżawy, lecz w naszym kraju są to pojęcia odmienne. Leasing oznacza udostępnienie przez leasingodawcę danego aktywu leasingobiorcy, w związku z czym ten drugi deklaruje, że będzie opłacać raty leasingowe. Przedmiotem leasingu zazwyczaj bywają auta, które zasilają flotę firmy, urządzenia potrzebne do działania firmy lub sprzęt do sklepu. Po zakończeniu leasingu wypożyczone dobra zostają oddane leasingodawcy, a ten zwykle odsprzedaje je w preferencyjnej cenie.

Doradca wskaże najlepszy leasing

W ostatnim czasie w Polsce pojawiło się sporo propozycji leasingu. Ich różnorodność powoduje, że ciężko znaleźć wśród nich tę najlepszą – niezbędne w tym celu będą odpowiednie umiejętności. A że nie każdy właściciel firmy je ma, decydując się na leasing, najlepiej zrobimy zasięgając doradztwa fachowca. Przed wyborem leasingu dobrze zatem odwiedzić doradcę kredytowego, który powie, jak znaleźć propozycję odpowiednią dla naszych oczekiwań oraz zapewni, że leasing rzeczywiście okaże się najbardziej opłacalnym rozwiązaniem.