Silniki elektryczne DC otaczają nas na co dzień

Potrzebujesz silnika prądu stałego? Skieruj się tu.

Sporo maszyn, których używamy na co dzień i bez których byśmy sobie nie poradzili, wykorzystuje w swoim działaniu silniki na prąd stały. Malutkie bądź duże, szczotkowe czy też bezszczotkowe, te urządzenia odmieniły nasz sposób pracy i życia, lecz statystyczny obywatel zazwyczaj nie ma świadomości tego, jak funkcjonują te silniki, ani jak są one skonstruowane.

Silnik elektryczny prądu stałego – zasługa czołowych naukowców XIX wieku

Zadaniem silników DC jest wytworzenie energii mechanicznej z elektrycznej. Jak podkreśla ich nazwa, zasila je prąd, w którym kierunek oraz zwrot transferu ładunków elektrycznych jest niezmienny. Takie silniki istnieją od nieomal dwóch wieków i są wspólnym zasługą kilkunastu osób. Do ich konstrukcji, dalszego rozwoju i w efekcie ich wprowadzenia do ogólnego wykorzystania w wszelkiego rodzaju mechanizmach, przyczyniły się wynalazki i badania cenionych inżynierów połowy XIX w., takich jak między innymi Zénobe Gramme, Thomas Edison i Gaston Planté. Silniki elektryczne na prąd stały skonstuowane są ze komutatora, wirnika, nieruchomego statora, dwóch magnesów zwróconych do siebie różnoimiennymi biegunami, pomiędzy którymi wytwarza się pole magnetyczne oraz szczotek. W dzisiejszych czasach powszechnie stosowane są również bezszczotkowe silniki prądu stałego (BLDC), które głównie w związku z brakiem tej cyklicznie ulegającej awarii części, są postrzegane za bezpieczniejsze, dużo trwalsze, i są ogólnie lubiane za cichą pracę orazwysoką niezawodność.

Silniki prądu stałego nie tylko do przemysłowego zastosowania

Stwierdzenie, iż silniki elektryczne DC są stosowane w zasadzie wszędzie to nie przesada. Jeśli posiadasz odtwarzacz DVD lub korzystasz w komputerze z dysków HDD, to w ich mechanizmie bez wątpienia wykorzystano bezszczotkowy silnik. Silniki na prąd stały są modułem pociągów i samochodów sterowanych na odległość, czyli zabawek, którymi bawiliśmy się w dzieciństwie i które zapewne sprezentujemy też naszym córkom oraz synom. Silniki tego rodzaju napędzają duże i mniejsze pompy hydrauliczne niezbędne w wielu branżach przemysłu, przykładowo budowlanej, produkcyjnej i wydobywczej. W przyszłości, dzięki silnikom DC samochody elektryczne staną się powszechne, a już dziś te silniki ułatwiają naszą mobilność, ponieważ bez nich nie działałyby modne segwaye, hulajnogi i rowery elektryczne. Silników DC używają również miłośnicy elektroniki do realizacji najróżniejszych zautomatyzowanych prototypów z obszaru robotyki oraz mechaniki.

O ile silniki prądu stałego o niedużej mocy bez problemu da się kupić w sklepach dla hobbystów czy z podzespołami elektronicznymi, to te do przemysłowego zastosowania osiągalne są na zamówienie jedynie u dystrybutorów, oferujących profesjonalnego rozwiązania od uznanych światowych marek.

Lokalizacja:
Ultra Robotics Sp. z o.o.
ul. Ksawerów 21 budynek T1
02-656 Warszawa

Tel.: +48 22 658 06 42
Mob.: +48 22 244 24 81
E-mail: [email protected]