Krajowy System e-Faktur i faktury ustrukturyzowane

E-faktury. Dowiedz się więcej na https://flobo.io/aktualnosci/co-to-jest-faktura-ustrukturyzowana-i-krajowy-system-e-faktur/.

System faktur ustrukturyzowanych miał pierwotnie funkcjonować już w październiku 2021 r., jednakże ostatecznie przedsiębiorcom na dostęp do Krajowego Systemu e-Faktur przyszło poczekać parę miesięcy dłużej. Projekt wystartował z dniem 1 stycznia 2022 r. Po roku okresu przejściowego, w którym stosowanie KSeF jest opcjonalne, zaczynając od stycznia 2023 r. będzie to koniecznością dla wszystkich czynnych podatników VAT, jak i dla osób prowadzących działalność gospodarczą zwolnionych z podatku od towarów i usług.

Faktury ustrukturyzowane – zalety tego rozwiązania

Faktura ustrukturyzowana to nic innego jak dokument elektroniczny, który ma ściśle ustaloną strukturę danych zakodowanych z wykorzystaniem języka znaczników XML. Ten sposób kodowania w zasadzie mało co mówi osobie, która nie umie go rozszyfrować, z kolei dla odpowiedniej aplikacji do wystawiania oraz rozliczania faktur dokument tego rodzaju jest w pełni klarowny. Dzięki temu, iż faktury otrzymują jednakowy format niezależnie od tego jakie aplikacje księgowe wykorzystują obie strony transakcji, dane zawarte w fakturze ustrukturyzowanej będą odczytane jednakowo. Jest to znacząca zmiana na lepsze przede wszystkim dla biur rachunkowych, które dotąd nierzadko spotykały się z przypadkami niepoprawnego odczytywania w programie księgowym informacji z faktur przekazywanych przez klientów w formie zdjęcia faktury papierowej lub pliku PDF. Faktury ustrukturyzowane kategorycznie wykluczają możliwość błędu przy wprowadzaniu danych z faktury przez księgowego, jak również niepoprawnego ich rozszyfrowania przez technologię optycznego rozpoznawania znaków.

Używanie Krajowego Systemu e-Faktur przyspiesza zwrot podatku VAT

Wszyscy przedsiębiorcy z początkiem stycznia 2021 r. mogą wystawić i odebrać faktury ustrukturyzowane przy użyciu Krajowego Systemu e-Faktur udostępnionego przez Ministerstwo Finansów. Dzięki KSeF przedsiębiorcy zyskują między innymi poprawę bezpieczeństwa rozliczeń, bowiem mają pewność, że faktury się nie zgubią (KSeF zachowuje dane o dokumentach przez dekadę), wcześniej odbiorą zwrot podatku VAT, jak również nie są zobowiązani przekazywać Jednolitego Pliku Kontrolnego dla Faktur. Z drugiej strony Ministerstwo Finansów otrzymuje narzędzie, które umożliwia dokładniejszą kontrolę systemu podatkowego, a zatem w wyższym stopniu przeciwdziała wykroczeniom w sferze podatku akcyzowego, VAT oraz dochodowego. Watro zaznaczyć, że obowiązek stosowania Krajowego Systemu e-Faktur nie przekreśla możliwości używania komercyjnej aplikacji księgowej, ale należy dokonać jej integracji z KSeF.

Flobo

Mob.: +48 730 74 55 30
E-mail: [email protected]