czapsy skórzane, sztylpy

ABC akcesoriów dla jeźdźca – czapsy i sztylpy

Zgodnie z opinią wielu dżokejów najodpowiedniejszymi butami do jazdy konnej są oficerki – obuwie ze skóry z długą cholewą do kolan. I chociaż istotnie w tej dyscyplinie sportowej sprawdzają się znakomicie, nie są bez wad. Najważniejszą z nich jest ich koszt – najlepsze modele oficerek kosztują aż kilka tysięcy PLN. Poza tym zakładanie oraz jazda w oficerkach bywa w dużym stopniu utrudnione ze uwagi na nieodzowność noszenia spodni z grubszego materiału, niezbyt dobrze mieszczącej się w cholewie buta. Na szczęście, sztylpy i czapsy nie mają tych wad.

Czym się charakteryzują czapsy i sztylpy jeździeckie

Sztylpy i czapsy to elementy przedłużające sztyblety, zapewniające ochronę wyższej partii nóg jeźdźca – porównuje się je do stuptutów piechura. Te pierwsze ochraniają jedynie łydkę sportowca, ponieważ kończą się na kolanie, natomiast drugie – kończą się dopiero na pachwinie, zapewniając ochronę dla całej nogi. Zarówno czapsy, jak i sztylpy są produkowane z różnych materiałów. W sklepach przeważnie spotkamy sztylpy i czapsy skórzane, jednakże poza nimi dostępne są też modele wyrabiane z tworzyw sztucznych lub tkaniny.

Jakie czapsy i sztylpy wybrać?

Dwa ostatnie rodzaje charakteryzują się znacznie niższą ceną. Skutkiem tego są polecane jeźdźcom z niewielkim budżetem , jak również dzieciom, które szybko wyrastają z kolejnych rozmiarów. Warto zauważyć, że sztylpy i czapsy z tkaniny są przewiewniejsze, dlatego lepiej sprawdzają się wiosną i latem. Szeroki wybór czapsów i sztylp wyszukamy w sklepach internetowych – fasony doskonale dobrane do swoich potrzeb kupią zatem także jeźdźcy mieszkający w miejscowościach, w których nie ma odpowiednio wyposażonego sklepu jeździeckiego.

Lokalizacja:
Sklep Jeździecki Horse-Trade
ul. Michała Korpala 4
30-389 Kraków

Tel.: +48 12 423 00 96
Mob.: +48 728 95 00 96
E-mail: [email protected]