Chrupkie i zdrowe przekąski – o popularnych domowych kiszonkach

Tu znajdziesz więcej informacji o przetwory warzywne producent.

Warzywa kiszone są tak silnie związane z polską kuchnią, że sądzimy, iż jest to głównie słowiański specjał, nieczęsto spotykany w innych częściach świata. Tymczasem domowe kiszonki znane są nie tylko na starym kontynencie, ale też w Ameryce Południowej i Północnej oraz w Azji.

Kwaszone przetwory z warzyw znane są ludziom od tysięcy lat

Według historyków proces konserwowania żywności poprzez ich zanurzenie w soli, w solance czy też w zlewie z octu, stosowany jest przez ludzi od przeszło 4 tysiące lat. Ta metoda najprawdopodobniej nie została odkryta w Europie, a na terytorium dawnej Mezopotamii. Pokarm poddany fermentacji z pomocą bakterii kwasu mlekowego nie psuje się, ponieważ niska kwasowość zawiesiny, w której jest on zanurzony, ogranicza rozwój bakterii gnilnych. Parę wieków temu był to świetny sposób, aby wydłużyć okres zdatności do spożycia warzyw, ryb i mięsa niekiedy o kilkanaście tygodni. W rezultacie wynikł zwyczaj produkowania m.in. kiszonych przetworów warzywnych z myślą o jesieni i zimie. Kiszone przetwory od zawsze słyną z aspektów prozdrowotnych, co oczywiście nie jest przesadzone. Zawierają one np. sporo witaminy C, stąd też marynarze statków, które zaopatrzone były w kiszonki, rzadziej cierpieli z powodu szkorbutu. Co ciekawe, w języku polskim kwaszonki warzywne określa się na co dzień “kiszonkami”, tymczasem kiszonka to… karma objętościowa dla zwierząt przykładowo z rzepaku czy buraka cukrowego.

Kwaszonki – co się z reguły kisi?

Najczęściej spotykanym kiszonym warzywem jest ogórek, którego używa się w kuchni praktycznie na całym świecie, także w Kanadzie i w Stanach zjednoczonych, gdzie ta kategoria przetworów warzywnych nie cieszy się szeroką popularnością. Natomiast ogórki kwaszone są tam prawdopodobnie niezwykle lubianym składnikiem sandwiczy, hamburgerów oraz hot-dogów. Nad Wisłą obok ogórka, równie popularne są kwaszone buraki i kapusta, których używa się do przygotowania surówek oraz zup. Jednakże nie tylko te warzywa da się kisić. W różnych regionach świata kisi się m.in. marchew, bakłażany, jak również owoce (np. gruszki).

Solanka i ocet wpływają na teksturę oraz smak warzyw, dając im kwasowość i chrupkość. Kwaszonki nie tylko warzywne, na przestrzeni lat stały się bazą lub znaczącym dodatkiem do niezliczonej liczby przepisów lokalnych. Warto wiedzieć, iż smak kiszonek różnić się w oddalonych od siebie krajach świata, ponieważ zależy on od dodatków do zalewy, które wykorzystuje się w trakcie kwaszenia. W związku z tym ogórek wyprodukowany podług tradycyjnej polskiej receptury, nie będzie smakował podobnie jak ten wyprodukowany np. w Chinach.

Lokalizacja:
"ARTMAN" spółka z ograniczoną odpowiedzialnością sp. k.
Niedomicka 47
33-132 Niedomice

Mob.: +48 669 997 776
E-mail: [email protected]