Jakie elementy wchodzą w skład orynnowania dachu?

Zobacz, gdzie kupić rynnę plastikową, wejdź na www.regamet.pl/akcesoria-dachowe/.

Systemy dachowe tworzy wiele modułów. Wśród tych, które mają najważniejsze znaczenie z punktu widzenia ich wytrzymałości oraz komfortu użytkowania jest z całą pewnością orynnowanie dachu. To właśnie ono pozwala na sprawne odprowadzenie wody opadowej i tym samym uniknięcie wielu kłopotów związanych z jej kumulowaniem się. Nie powinniśmy zatem bagatelizować wyboru prawidłowych elementów wchodzących w jego skład. Niemniej jednak jest to zagadnienie niełatwe i wymagające fachowej wiedzy oraz kwalifikacji – tak samo jak zakładanie rynien. Co w związku z tym winniśmy o nich wiedzieć? Jakie konkretnie funkcje pełnią te systemy? Z jakich elementów są tworzone? Na co zwrócić uwagę przy ich doborze?

Orynnowanie dachu – z jakich elementów jest tworzone?

Systemy tworzące orynnowanie dachu składają się z 3 części, które z kolei zbudowane są z licznych mniejszych elementów. Oprócz orynnowania dachu, składającego się z różnego kształtu rynien otwartych (tak zwanych korytek), do których spływa woda opadająca z dachu, składają się na nie także rynny pionowe oraz moduły znajdujące się blisko gruntu albo pod nim, których funkcją jest odprowadzenie wody do systemu kanalizacji. Samo orynnowanie dachu tworzą proste rynny łączone za pomocą łączników, a na kątach dachu – narożników. Są one instalowane do pokrycia dachowego za pomocą haków, a kończone deklami. Łączenie orynnowania dachu z rynną pionową to sztucer wraz z sitkiem, które odpowiada za zatrzymanie przeróżnych zanieczyszczeń mogących trafić się do rynny pionowej, a później do odpływu.

Rynny plastikowe, metalowe albo PCV – które zamontować?

W ofercie dystrybutorów dostępne są systemy rynnowe wykonane z różnych surowców – m. in z metalu czy też tworzyw sztucznych. Które z nich będą najodpowiedniejszym wyborem? To zależy od rodzaju obiektu budowlanego i tego, w jakim stopniu jest on narażony na działanie opadów atmosferycznych. Decyzję o wyborze konkretnego orynnowania trzeba zatem skonsultować z ekspertem.

Lokalizacja:
REGAMET Tryba SP.J.
39-322 Rzemień 262 A

Tel.: +48 17 584 08 08