Obrączki ślubne – kilka słów o ich ciekawej historii

Znajdź obrączki Kraków.

Dla większości ślub jest nad wyraz poruszającym dniem życia. Obrzęd ten wiąże nowożeńców do końca życia, a oznaką ich miłości, wierności i zaangażowania są obrączki.

Obrączki – nie zawsze na prawej dłoni

Z początku nie nie istniało rozróżnienia na pierścienie zaręczynowe oraz obrączki, toteż ich historia jest wspólna i sięga daleko w Starożytność. Obrączki zostały przyjęte do prawa kanonicznego przez Kościół Katolicki dopiero w XIII w., dzięki czemu przekazanie żonie pierścionka stało się cząstką obrzędu zaślubin. Niewiele osób wie natomiast, iż mężowie rozpoczęli noszenie na palcu obrączki kilka stuleci później. I choć wcześniej zdarzało się, iż zakładali pierścienie na dłoń jak wyruszali na wojnę, aczkolwiek obyczaj ten spopularyzował się dopiero w XX w., a dokładniej w okresie II Wojny Światowej. Obrączka miała przypominać wojakowi, że czeka na niego żona, za którą walczy i której powinien być wierny. W naszym kraju małżonkowie noszą obrączki na palcu serdecznym prawej ręki, aczkolwiek w wielu państwach, jak na przykład w Wielkiej Brytanii, w Egipcie, w Stanach Zjednoczonych Ameryki albo w Czechach, nakłada się je na lewą dłoń, gdzie według staroświeckich wierzeń biegnie legendarna “żyła miłości”, która wiedzie prosto do serca. W przeciwieństwie do pierścionków zaręczynowych, pary przymierzają oraz poszukują obrączek wspólnie, jednocześnie obyczaj mówi, że narzeczona nie powinna finansować ich kupna, ponieważ jest to obowiązek narzeczonego.

Obrączki ślubne – kiedyś z miedzi, dzisiaj ze złota oraz platyny

W odróżnieniu do pierścionków zaręczynowych, obrączki charakteryzują się delikatniejszą stylistyką. Przez wiele stuleci wytwarzano je z najrozmaitszych materiałów, w większym lub mniejszym stopniu wytrzymałych. Później wykorzystano do tego metale (takie jak żelazo lub stal), które reprezentowały siłę miłości. Dziś do ich wytworzenia stosuje się najczęściej złoto i platynę, które są symbolem ufności w stosunku partnera. Naturalnie, ozdabia się je nierzadko kamieniami szlachetnymi, aczkolwiek w dalszym ciągu najczęściej kupowane są ponadczasowe, proste złote pierścienie oraz delikatne nowoczesne obrączki, w których wykorzystano połączenie dwóch rodzajów złota (przykładowo tradycyjnego z białym). Sklepy jubilerskie, które specjalizują się w wytwarzaniu obrączek, świadczą również nierzadko usługę grawerowania artystycznego. Można więc spersonalizować obrączki grawerując do nich imiona małżonka, datę ślubu albo ważny dla małżonków cytat.

Lokalizacja:
Alians - sklep jubilerski
ul. Kalwaryjska 32
30-504 Kraków

Tel.: +48 12-296-32-80
E-mail: [email protected]