Typy łańcuchów zimowych

Jeśli potrzebujesz łańcucha na opony, skieruj się tutaj.

Łańcuchy samochodowe w znacznym stopniu zwiększają przyczepność auta w ekstremalnych warunkach – na ośnieżonych i oblodzonych drogach, zwłaszcza na spadzistych podjazdach. W niektórych państwach muszą one obligatoryjnie znajdywać się w bagażniku każdego samochodu przez cały rok (tak jest między innymi w Bułgarii, Norwegii i Turcji), w pozostałych zaś są one niezbędną częścią wyposażenia auta wyłącznie w sezonie zimowym (takie prawo obowiązuje na przykład we Włoszech, w Niemczech, Hiszpanii i Polsce). Jak jednak modele łańcuchów na koła można kupić w sklepach?

Modele łańcuchów na koła

Łańcuchy na koła klasyfikujemy zazwyczaj mając na uwadze ich przeznaczenie. Wyróżniamy typy wykonane z myślą o stosowaniu w autach dostawczych, osobowych, ciężarowych i terenowych, a także w autobusach. Poszczególne łańcuchy różnią się też mocowaniem, które musi być dopasowane do rodzaju felgi, przekrojem i grubością ogniwa (przeważnie jest to kształt rombowy ukośny) oraz wzorem zaplotu. Rozmaite są też materiały, z których produkuje się łańcuchy na koła. W dzisiejszych czasach producenci używają najczęściej stali manganowej lub tytanowej.

Prowadzenie samochodu z łańcuchami samochodowymi

Zakładanie łańcuchów na koła wymaga pewnej zręczności i za pierwszym razem może być przyczyną znacznego stresu. By się go ustrzec się, należy potrenować tę czynność w garażu bądź na placu manewrowym. Z kolei prowadzenie samochodu z łańcuchami wymaga nieco odmiennej techniki. Trzeba wystrzegać się przekraczania prędkości 50 kilometrów na godzinę, poruszania się po niezaśnieżonych drogach i buksowania kół. Stosując łańcuchy na koła, należy też obowiązkowo sprawdzać ich ułożenie oraz napięcie – w ten sposób unikniemy ich wczesnego zużycia i tym samym wydłużymy okres ich użytkowania.

Lokalizacja:
AUTO-PLUS Zbigniew Haluch
ul. Prądnicka 79
31-202 Kraków

Tel.: +48 (12) 416-20-08
Mob.: +48 602-790-666
E-mail: [email protected]