Wisiorki srebrne

Więcej szczegółów o zawieszkach srebrnych.

Srebro od lat wymieniane jest wśród najczęściej wybieranych przez złotników surowców. Nie ma w tym jednak nic zaskakującego – jest łatwe w obróbce, doskonale wygląda, a także cechuje je nietypowy refleks. Ozdoby takie jak wisiorki srebrne wymagają jednak specjalnej ochrony – surowiec ten jest bardzo czuły, przez co łatwo go uszkodzić. W jaki sposób zatem dbać o wykonaną ze srebra biżuterię?

Wisiorki srebrne nie znoszą detergentów

Detergenty dla srebrnej biżuterii okazują się szkodliwe. Przez nie surowiec może zmieniać kolory oraz blaknąć. Nie wolno więc stosować ich w celu pielęgnacji biżuterii, a w czasie prania ręcznego koniecznie musimy zdjąć noszone wisiorki srebrne lub bransoletki.

Gdzie trzymać wisiorki srebrne?

Warto chronić wisiorki srebrne także wtedy, gdy nie mamy ich założonych. Do ich przechowywania należy znaleźć pudełka wykładane od wewnątrz miękką tkaniną – zapobiegniemy tak ich zarysowaniu. Srebro niezbyt dobrze reaguje również na kontakt z wodą i dużymi temperaturami, które mogą powodować, że straci kolory albo zmieni kształt. Zanim włożymy kilka przedmiotów do pudełka, powinniśmy wcześniej owinąć je delikatną szmatką albo wrzucić do foliowego worka.

Pielęgnacja wisiorków srebrnych

Do czyszczenia srebra najlepiej użyć ciepłej wody z dodatkiem soli, która świetnie zmywa pojawiający się na powierzchni tego surowca osad. Oprócz tego sprawdzą się także alkohol, białko jaja i specjalne płyny. Do czyszczenia wykonanej ze srebra biżuterii powinniśmy korzystać z miękkich ścierek – twarde potrafią uszkodzić fakturę.