Czym są badania psychologiczne kierowców?

Badania kierowców Bielsko - dowiedz się więcej o tych usługach.

Na sytuację na szosach w szczególnym stopniu rzutują kwalifikacje prowadzących jeżdżące po nich auta. Szczególnie istotne jest to w przypadku kierowców zawodowych – na przykład taksówkarzy czy kierowców TIR-ów i autobusów. W ich przypadku istotne są zarówno kwalifikacje, jak i predyspozycje psychiczne. Z tego względu przedstawiciele takich profesji w myśl przepisów muszą w odpowiednim terminie przechodzić badania psychologiczne kierowców. Warto więc powiedzieć na ich temat kilka słów. W jakich odstępach muszą być przeprowadzane? Na czym opierają się tego rodzaju badania psychotechniczne? I, co najważniejsze, jak możemy się do nich nastawić?

Czego oczekiwać na badaniach psychotechnicznych kierowców?

Badania kierowców powinny być przeprowadzane co pięć lat. Ta zasada nie obowiązuje jednak kierowców, którzy ukończyli pięćdziesiąt lat – muszą bowiem wykonywać je co trzydzieści miesięcy. Badania psychotechniczne kierowców wykonywane są przez psychologa w wyspecjalizowanej przychodni, który w pierwszej kolejności wykonuje badania charakterologiczne. Przybierają one formę konwersacji z kierowcą, w trakcie której odpowiada on na zadania dotyczące wyborów w skrajnych sytuacjach. Kolejna faza badań psychologicznych kierowców to test na inteligencję, natomiast następnie przeprowadzane są badania na specjalnych maszynach, w czasie których sprawdzana jest percepcja prędkości, podzielność uwagi umiejętność szybkiej reakcji i dostrzeganie w ciemności.

Jak nastawić się do badań psychotechnicznych kierowców?

Po ich wykonaniu kierowca odbywa wizytę z psychologiem, który w jej czasie powiadamia go, czy przeszedł badanie. Co istotne, musimy pamiętać, że nie dla wszystkich ich rezultaty będą pomyślne. Szanse na szczęśliwe zakończenie badań psychologicznych kierowców można jednak trochę zwiększyć. W jaki sposób? W sieci dostępne są różne filmy pokazujące działanie maszyn, na których są wykonywane badania psychotechniczne – to świetne narzędzie, by wcześniej sprawdzić, jak one działają.

Lokalizacja:
Pracownia Psychologiczna PSYCHE
ul. Filomatów 10
43-316 Bielsko-Biała

Mob.: +48 608-315-680
E-mail: [email protected]