Hydroizolacja tarasu czy piwnicy – komu zlecić jej zaplanowanie?

W toku budowy każdego obiektu, bez względu na to czy jest to dom jednorodzinny czy biurowiec, już na etapie projektowania należy zatroszczyć się o odpowiednie zabezpieczenie budynku przed wilgocią. Woda, która z biegiem lat może przedostać się do niepoprawnie albo w ogóle niezabezpieczonych ścian obniży ich solidność i zdolność do izolacji cieplnej, a także spowodować rozkwit niebezpiecznych dla zdrowia grzybów oraz pleśni.

Które elementy budowli powinno się chronić hydroizolacją?

Do najważniejszych elementów, jakie należy zabezpieczyć przed wilgocią należą głównie dachy, balkony, piwnice, fundamenty i tarasy zielone, a więc te części struktury, które mają bezpośrednią styczność z czy też opadami atmosferycznymi. Każda budowa obiektu winna być poprzedzona odpowiednią ekspertyzą i konsultacją z zawodowcami, którzy określą, jakie elementy potrzebują zabezpieczenia przed wodą i jakiej technologii warto użyć w stosunku do danych segmentów konstrukcji. Przykładowo, na betonowej ścianie fundamentowej wykonuje się izolację przeciwwodną, nanosząc na nią powłokę uszczelniającej wyprawy cementowej (preferowanie od środka i z zewnątrz), a w przypadku ścian z bloczków betonowych – zaprawą wodoszczelną. W trwałych ścianach z cegły, dziurawki czy pustaka wypalanego poleca się wykonanie poziomej i pionowej bariery dla wody. Natomiast tarasy zielone izoluje się wielowarstwowo, mając na uwadze to, żeby każda warstwa miała spadek zapobiegający kumulacji wody pomiędzy nimi i odprowadzający ją do kanału. Tak samo hydrolizuje się też balkony.

Hydroizolacja – komu ją powierzyć?

Kluczowe jest, aby projektowanie hydroizolacji, zlecić doświadczonej ekipie, posiadającej wieloletnią praktykę w wykonywaniu prac hydroizolacyjnych. Inwestorzy, generalni wykonawcy i deweloperzy skorzystają na współpracy ze ekspertami podczas prac związanych z hydroizolacją spodu płyt i ścian fundamentowych, uszczelnianiem zbiorników, przemysłowych obiektów żelbetowych oraz budynków w systemie „białej wanny”, a także montażem taśm PVC, węży iniekcyjnych, uszczelek pęczniejących czy taśm dylatacyjnych. Z kolei na zlecenie zarządców istniejących budynków ekipa ekspertów od hydroizolacji zajmie się między innymi uszczelnieniem, naprawą i inwentaryzacją przecieków wody, reperacją tarasów i balkonów, wzmocnieniem gruntów pod fundamentami oraz uszczelnieniem podszybii windowych.