Na czym polegają badania operatorów i dlaczego są tak ważne?

Sprawdź, kto ma w swojej ofercie badania operatorów Bielsko Biała.

Gdy mowa o badaniach psychotechnicznych i psychologicznych, najczęściej łączymy z nimi kierowców, ale nie są oni jedyną grupą zawodową, która musi je zrobić. Obowiązek taki przepisy nakładają też na operatorów dźwigów, koparek, wózków i podobnych urządzeń. Dlaczego jest taka konieczność i na czym badania takie polegają?

Dlaczego badania operatorów są konieczne?

Ustawa wyraźnie określa, przedstawiciele jakich zawodów muszą poddać się badaniom psychologicznym i psychotechnicznym. Są to przede wszystkim zawody, w których doskonała sprawność psychofizyczna jest kluczowa dla bezpieczeństwa – samego pracownika i osób z jego otoczenia. Poza tym, jeśli chodzi o środowiska, w których korzysta się z maszyn budowlanych i dźwigów, relatywnie często zdarzają się wypadki, a większa część z nich wywołana jest przez błąd człowieka: brak koncentracji czy zbyt wolną reakcją na bodźce. Zdolności te obniżają się wraz z wiekiem, a także na skutek pracy w uciążliwych warunkach, a praca operatora do takiej właśnie się zalicza, i z tego powodu wykonywanie tego typu badań jest obowiązkowe.

Na czym polegają badania operatorów?

Badania, jakim poddaje się operatorów i kierowców, mają tę samą istotę. Bada się przede wszystkim wzrok, nie tylko ogólnie, ale też jeśli chodzi o umiejętności wzrokowo – ruchowe oraz widzenie po zmierzchu, a ponadto zdolność oceny odległości, prędkość reakcji oraz poziom koncentracji. Istotna jest również przerzutność uwagi. Badania robi się, odpowiadając na pytania testowe TAK lub NIE, używana jest też specjalna aparatura. Zazwyczaj nie trwają one dłużej niż pół godziny.
Jeśli chodzi o to, jak długo testy zachowują ważność, to jest to zależne głównie od wieku osoby, której dotyczą. Najczęściej są to 3-4 lata, natomiast dla osób powyżej pięćdziesiątego roku życia – 1-2 lata.

Lokalizacja:
Pracownia Psychologiczna PSYCHE
ul. Filomatów 10
43-300 Bielsko-Biała

Mob.: +48 608-315-680
E-mail: [email protected]