Uzupełnij swoją wiedzę o leczeniu stożka rogówki.
Keratoconus, czyli stożek rogówki, to choroba, która bardzo ogranicza normalną aktywność – pogarsza jakość widzenia i może powodować kolejne schorzenia oczu. W nowoczesnych klinikach okulistycznych eksperci potrafią jednak zaradzić tym problemom. Jak więc winna przebiegać korekta stożka rogówki?
Leczenie stożka rogówki – skąd bierze się to schorzenie?
Rogówka to transparentna część gałko ocznej, która silnie ogniskuje promienie światła. Leży przed tęczówką i jest ukrwiona w niewielkim stopniu, jednakże ma dużo nocyceptorów. Około drugiego i trzeciego dziesięciolecia życia może ulec zniekształceniu przejawiającemu się uwypukleniem oraz ścieńczeniem w środkowej części. Dzieje się tak w następstwie nadwątlenia tkanki, która, wedle niektórych hipotez, ulega działaniu wolnych rodników. Stożek rogówki wywołuje krótkowzroczność oraz krótkowzroczność, przez co chory widzi kategorycznie gorzej i staje się nadwrażliwy na promienie światła. Pacjenci uskarżają się także na pieczenie oczu, w niektórych przypadkach zdarza się też widzenie podwójne. Stożek rogówki nierzadko współistnieje z innymi schorzeniami oczu, np. zapaleniem spojówek spowodowanym przez alergię. Szczęśliwie w dzisiejszych czasach możliwe jest efektywne leczenie stożka rogówki. We początkowej fazie choroba jest adiustowana przy pomocy szkieł korekcyjnych bądź soczewek kontaktowych, po pewnym czasie jednak potrzebne jest zgłoszenie się na zabieg w klinice okulistycznej.
Leczenie stożka rogówki – możliwe metody
Leczenie stożka rogówki może być przeprowadzane za pośrednictwem wielu technik. Dzisiaj najbardziej efektywnym sposobem na poprawę ostrości widzenia jest cross linking i wszczepienie pierścieni śródrogówkowych. Współczesne kliniki okulistyczne specjalizują się także w korekcie stożka rogówki za pomocą modelowania, tj. metodę Topoguided. Świetne efekty dają zabiegi korzystające z technologii mapowania rogówki, która pomaga osiągnąć regularną powierzchnię tkanki, a to z kolei pozwala na niwelowanie miopii czy też niezborności przy pomocy soczewek kontaktowych. Chorzy mogą także po po odpowiednim czasie udać się na zabieg laserowy, który całkiem likwiduje wadę wzroku.
Lokalizacja:
Voigt Klinika Oka
ul. Bobrzyńskiego 14 - Blok C
30-348 Kraków
Mob.: +48 537 553 553
E-mail:
[email protected]