Bagażnik rowerowy na hak – czym się różni od uchwytów na dach?

Szukasz bagażnika rowerowego na hak 4 rowery Thule? Skieruj się tutaj.

Budowa dróg rowerowych nie tylko w największych aglomeracjach, ale także w wielu miejscowościach wypoczynkowych w kraju i za granicą doprowadziła to tego, że pakując się na wczasy pragniemy zabrać jeszcze rower. O ile nasz rower się składa, a przy tym wyjeżdżamy bez współtowarzyszy, można zagospodarować dla niego miejsce w bagażniku. Trudności pojawiają się, jeśli wyjeżdżamy całą rodziną i musimy wziąć kilka rowerów. W tych okolicznościach należy użyć platformy rowerowej.

Jak platforma rowerowa oddziałuje na prowadzenie samochodu?

Rowery można przewozić na dachu pojazdu, instalując na nim uchwyty rowerowe do bagażnika dachowego, albo na platformie rowerowej montowanej na haku. Obie metody pozwalają na transport aż do czterech jednośladów. Uchwyty rowerowe są mniej kosztowne, lecz mają także kilka wad. Umocowanie, a później zdjęcie z nich roweru, bywa trudne głównie dla osób o niskim wzroście. Oprócz tego ułożenie roweru na bagażniku dachowym zwiększa wysokość pojazdu, i o ile na ogół nie przeszkadza to w trakcie przejazdu pod niewysokimi bramami, mostami i kładkami dla pieszych, to wpływa na sterowność auta z uwagi na większą podatność na mocne porywy wiatru. Z kolei platformy rowerowe montowane na hak przedłużają pojazdy, wobec tego osoby nimi kierujące powinni zachować większą ostrożność w trakcie cofania oraz parkowania tyłem pojazdu. Jednoślady wiezione na platformie w wielu przypadkach też sterczą poza boczny obrys auta, a to może być utrudnieniem przy wymijaniu innych pojazdów na wąskich ulicach.

Bagażnik rowerowy – sprawdzić przed jego zamówieniem?

Postanawiając o nabyciu platformy rowerowej na hak warto w pierwszej kolejności rozważyć kilka kwestii. Nie jest to tani zakup, toteż trzeba już na początku określić jaką ilość rowerów docelowo będziemy chcieli transportować. Bagażnik rowerowego dobrej firmy, przykładowo od Thule, posłuży nam kilkanaście lat i jeśli kupujemy go w celu wykorzystania go podczas rodzinnych wyjazdów, należy postawić na taki, na którym zmieścimy 3 lub 4 jednoślady. Drugą ważną kwestią jest oszacowanie łącznej masy rowerów – przed kupnem bagażnika należy upewnić się czy wytrzyma on obciążenie jakie chcemy na nim zawiesić. Sprawdźmy również jak dopinane są rowery do platformy na hak. Więcej mocowań utrzymujących jednoślad na miejscu zmniejsza zagrożenie jego przesunięcia się w trakcie podróży, grożące możliwym wgięciem karoserii. W przypadku niepewności, który bagażnik rowerowy kupić, rekomendujemy zwrócić się po poradę do pracownika sklepu mającego w ofercie taki asortyment.

Lokalizacja:
AUTO-PLUS Zbigniew Haluch
ul. Prądnicka 79
31-202 Kraków

Tel.: +48 (12) 416-20-08
Mob.: +48 602-790-666
E-mail: [email protected]